خاص ترین استادیوم های دنیا

تعداد بازدید : 602
نویسنده خبر :
منبع : https://blog.safarme.com
7 1398 مهر

 

۱.استادیوم اوتمار هیتزفیلد (Ottmar Hitzfeld Stadium)

خاص ترین استادیوم های دنیا

محل احداث: جی اسپون (Gspon)، سوئیس

گنجایش: نامشخص

اگر به روستای سوئیسی که در مجاورت باشگاه فوتبال جی اسپون واقع شده است سفر کنید بازی در مرتفع ترین قسمت اروپا نصیب شما خواهد شد. همین موضوع مهم ترین وجه تمایز این زمین فوتبال با سایر استادیوم های دنیاست. استادیوم اوتمار هیتزفیلد در نزدیکی استراحتگاه زرمات (Zermatt) در دل کوهستان و در ارتفاع حدود 2000 متر (معادل 6561 فوت) بالاتر از سطح دریا قرار گرفته است. برای رفتن به استادیوم اوتمار هیتزفیلد بازیکنان و هواداران باید از تله کابین استفاده کنند. از آن جا که در این ارتفاع چمن طبیعی رشد نمی کند، چمن ورزشگاه به صورت مصنوعی می باشد. البته این زمین چمن در مقایسه با استادیوم هرناندو سیلزلا پاز (Hernando Siles in La Paz) بولیوی که 3600 متر بالاتر از سطح دریاست، به نسبت ارتفاع کمتری دارد. لازم به ذکر است در برهه ای فیفا قانون ممنوعیت برگزاری مسابقات فوتبال در ارتفاع بیش از 2750 متر را وضع کرده بود.

۲.استادیوم شناور، خلیج مارینا

خاص ترین استادیوم های دنیا

محل احداث: خلیج مارینا، سنگاپور

گنجایش: ۳۰۰۰۰ صندلی

اگرچه هیچ باشگاه رسمی در منطقه خلیج مارینا وجود ندارد، اما این خلیج دارای بزرگترین زمین فوتبال شناور دنیاست که به خلیج مارینا جذابیت و زیبایی خاصی داده است. این ورزشگاه زمانی که استادیوم ملی سنگاپور در حال بازسازی بود برای انجام رویداد های ورزشی به صورت موقت ساخته شد. مهندسان در  ساخت این بنا از 6 شاه تیر اصلی که در کف دریا قرار داده شده به عنوان پایه اصلی سازه استفاده کردند. پایه ها وظیفه ی مهم ثابت نگه داشتن غلطک های لاستیکی زیر استادیوم را در مقابل جزر و مد و جریان آب به عهده دارند. در نوامبر 2008 قرار بود که مسابقه نهایی سنگاپور کاپ بین تیم های (SAFFC) و وود لندز ولینگتون (Woodlands Wellington FC) در این استادیوم انجام شود، اما سایه ناشی از تیرهای فلزی نگه دارنده استادیوم مسئولان را وادار به برگزاری مسابقه در مکانی دیگر کرد. اولین مسابقه که در این ورزشگاه صورت گرفت مربوط به لیگ آماتوری اسپزن (ESPZEN) و بین تیم های آتلتیک جمون توان (Tuan Gemuk Athletic) و ونتو اف سی (VNNTU FC) بود.

۳.استادیوم اسوان گاس کارد (Svangaskard Stadium)

خاص ترین استادیوم های دنیا

محل احداث: توفتیر( Toftir)، جزایر فارو

ظرفیت: ۶۶۴۲ صندلی

(جزایر فارو از نظر خاطرات فوتبالی لحظه ای به یاد ماندنی در حافظه خود ندارند. استادیوم اسوان گاس کارد بعد از آنکه ورزشگاه تورسوولر (Tórsvøllur) در شهر تورشاون (Tórshavn) صحنه چند درگیری بین المللی شد، به ورزشگاه خانگی تیم ملی این کشور تبدیل گردید.)

این استادیوم خطرناک در لبه ی صخره های سر سختی که اقیانوس اطلس را محاصره کرده اند، قرار گرفته است. گفته می شود که مردی سوار بر قایق همواره وظیفه آوردن توپ هایی که به بیرون از ورزشگاه می افتد را بر عهده دارد.

۴.استادیوم پارک المپیک مونیخ (Munich Olympic Park)

خاص ترین استادیوم های دنیا

محل احداث: مونیخ

گنجایش: نامشخص

این استادیوم که در پارک المپیک شهر مونیخ کشور آلمان واقع است، ظاهری عجیب دارد به طوری که از بالا شبیه صدفی عظیم و فلزی است که در نور خورشید به زیبایی می درخشد. در ساخت پارک المپیک از فولاد ضد زنگ و اکریلیک استفاده شده است. استادیوم پارک المپیک مونیخ تنها ورزشگاه جهان به شمار می رود که میزبانی بازی های المپیک، فینال جام جهانی، فینال مسابقات قهرمانی اروپا و فینال جام باشگاه های اروپا را بر عهده داشته است.

۵.استادیوم پارک ورزشی کوکودریلوس (Cocodrilos)، ونزوئلا

خاص ترین استادیوم های دنیا

محل احداث: کاراکاس

گنجایش: ۳۵۰۰ صندلی

اگر در استادیوم پارک ورزشی کوکودریلوس شهر کاراکاس ونزوئلا باشید، استرس ناشی از مسابقه فوتبال را می توانید با دیدن معماری چشم نواز ورزشگاه به فراموشی بسپارید. قرار گیری ورزشگاه در کنار کوه باعث شده یک ضلع آن دارای دیواره بلندی از صفحات بتنی باشد که ارتفاعی غیر متعارف دارد.

۶.سکوی فرود هلیکوپتر هتل برج العرب

خاص ترین استادیوم های دنیا

محل احداث: دبی

گنجایش: نامشخص

برج العرب دارای چهارمین هتل مرتفع دنیا با ارتفاع ۳۲۱ متر (۱۰۵۳ فوت) است که در جزیره ای مصنوعی در میان آب قرار دارد. هتل شکلی شبیه بادبان کشتی دارد و جالب است بدانید در حالیکه هتل های لوکس درجه ای بالاتر از ۵ ستاره ندارند این هتل به خود رتبه ۷ ستاره داده است. بنای برج العرب توسط تام رایت (Tom Wrigh) طراحی و در سال 1999 به اتمام رسید. هتل برج العرب دارای دیواره دو جداره از پشم شیشه (PTFE) است که ضمن جلوگیری از جذب نور خورشید و افزایش دما نور خورشید را به صورت فیلتر شده از خود عبور می دهد. در 22 فوریه 2005 برج العرب میزبان مسابقه تنیس میان آنده آغاسی و راجر فدرر بود. این مسابقه دور اول از سری مسابقات آزاد اوپن مردان دوبی با جایزه 1 میلیون دلاری بود که به مدت دو هفته برگزار می شد. رقابت های دو هفته ای تنیس دوبی در سکوی فرود هلیکوپتر هتل برج العرب برگزار شد. سکوی فرود این هتل دارای ارتفاع 211 متر و مساحت 415 متر مربع است. اگرچه محوطه برگزاری مسابقه به اندازه کافی بزرگ بود اما بازیکنان از دویدن سریع و ضربه زدن به توپ در نزدیکی لبه های زمین هراس داشتند. یک ویدئو نحوه ورود بازیکنان به محل مسابقه و نگاه کردن کناره های زمین را نشان می دهد که می توان ترس را در چهره آن ها دید. با وجود شبکه توری پیرامون زمین، هنوز هم دارای چشم اندازی زیباست.

۷.استادیوم هرناندو سیلس (HERNANDO SILES)، بولیوی

خاص ترین استادیوم های دنیا

محل احداث: لاپاز، بولیوی

گنجایش: ۴۱۱۴۳ صندلی

این استادیوم که ورزشگاه خانگی تیم ملی بولیوی و باشگاه بولیوار می باشد به دلیل ارتفاع ۳۶۳۷ متری آن از سطح دریا بسیار شاخص و مشهور است. هرناندو سیلس بزرگترین مجموعهٔ ورزشی کشور بولیوی واقع در بخش میرافلورس شهر لاپاز است که به افتخار هرنادوسیلس ریس 31 امین رئیس جمهور بولیوی (۱۹۳۰–۱۹۲۶) به این نام خوانده می‌شود. این ورزشگاه در سال ۱۹۳۱ و برای بازی بین دو باشگاه دسترانگست و رقیب دیرینه‌اش یونیورسیتاریوی لاپاز افتتاح شد. نکته جالب در مورد هرناندوسیلس این است که فیفا قانون ممنوعیت ارتفاع در مورد ورزشگاه هایی که مسابقات انتخابی در آن ها برگزار می شود را 2500 متر اعلام کرده بود. این قانون با واکنش گروهی از کشورها همراه بود که آن را قانونی تبعیض آمیز علیه کشورهای آمریکای لاتین و به ویژه آن هایی که در بخشی از رشته کوه آند قرار دارند می دانستند. به همین دلیل ورزشگاه به نماد درگیری بولیویایی‌ها با فیفا تبدیل شده بود که پس از ماه‌ها درگیری در تاریخ ۲۷ ژوئن ۲۰۰۷ فیفا محدودیت خود را از ۲٬۵۰۰ متر به ۳٬۰۰۰ متر رساند و یک روز پس از آن معافیت ویژه ورزشگاه هرناند سیلس را جهت برگزاری بازی‌های انتخابی جام جهانی اعلام نمود.

۸.زمین بازی باتاریجا (IGRALIŠTE BATARIJA) کرواسی

خاص ترین استادیوم های دنیا

محل احداث: تروگیر(Trogir)

گنجایش: ۱۰۰۰ صندلی

ورزشگاه باتاریجا استادیوم خانگی باشگاه اچ ان کا تروگیر (HNK Trogir) می باشد. نکته جالب در مورد این ورزشگاه قرار گرفتن آن میان دو میراث جهانی یونسکو است. برج سنت مارکو (St. Marco) در پشت یک دروازه و قصرکامرلنگو (Kamerlengo) در پشت دروازه دیگر آن قرار دارد.

۹.آلیانز آرنا (Allianz Arena) آلمان

خاص ترین استادیوم های دنیا

محل احداث: مونیخ

گنجایش: ۷۵۰۲۴ صندلی

هیچ دلیلی برای قرار ندادن آلیانز آرنا در فهرست استادیوم های خاص دنیا وجود ندارد. در عصری که هر ساله ورزشگاه های تحسین برانگیزی ساخته می شود، آلیانز آرنا با نمای بیرونی غیر معمول خود بسیار جلب توجه می کند. در مورد هزینه ساخت ورزشگاه اختلاف نظر وجود دارد. بر پایه اطلاعات محلی ۴۰۰ میلیون دلار هزینه ساخت این استادیوم گزارش شده، اما اتهامات فساد مالی و معاملات پنهانی که به پروژه ساخت و ساز آن وارد شده موجب گشته لیستی از شایعات پیرامون این استادیوم خارق العاده که از بیرون شبیه لاستیک اتومبیل است را فرا گیرد. تیم‌های بایرن مونیخ و مونیخ  1860 از ابتدای فصل ۰۶–۲۰۰۵ بازی‌های خانگی خود را در این ورزشگاه برگزار می‌کنند. پیش تر و از سال ۱۹۷۲ ورزشگاه المپیک مونیخ محل برگزاری بازی‌های خانگی این دو تیم بود. آلیانتس آرنا دومین ورزشگاه بزرگ در کشور آلمان پس از ورزشگاه سیگنال ایدونا پارک در دورتموند است. قبلاً  باشگاه فوتبال مونیخ ۱۸۶۰ ، 50 درصد از سهم ورزشگاه را در اختیار داشت ولی باشگاه فوتبال بایرن مونیخ سهام آن‌ها را در آوریل ۲۰۰۶ به ارزش ۱۱ میلیون یورو خریداری کرد و به مونیخ ۱۸۶۰ اجازه داد تا در این ورزشگاه بازی کند؛ چیزی که آلیانز آرنا را بسیار متمایز می کند نمایش نور و رنگ آن است. هر یک از رنگ‌هایی که این ورزشگاه به خود می‌گیرد، معنای خاصی دارد. هنگامی که باشگاه فوتبال بایرن مونیخ در آن بازی می‌کند دیواره‌هایش به رنگ قرمز، هنگام میزبانی از باشگاه فوتبال مونیخ 1860 به رنگ آبی و هنگام بازی کردن تیم ملی فوتبال آلمان به رنگ سفید در می‌آید. این باشگاه از استادیوم های جام جهانی به شمار می رود و بازی افتتاحیه جام بین آلمان و کاستاریکا در ساعت شش بعد از ظهر روز نهم ژوئیه ۲۰۰۶ در همین ورزشگاه برگزار گردید. بازی نیمه نهایی همان جام بین فرانسه و پرتغال و فینال لیگ قهرمانان اروپا 2012 در این استادیوم انجام شد.

۱۰.استادیوم کیپ تاون (Cape Town) آفریقای جنوبی

خاص ترین استادیوم های دنیا

محل احداث: کیپ تاون

گنجایش: ۵۵۰۰۰ صندلی

استادیوم کیپ تاون را به دلایل گوناگون می توان زیباترین استادیوم جهان دانست. هزینه ساخت آن در حدود ۶۰۰ میلیون دلار تخمین زده شده و برای انجام مسابقات جام جهانی ۲۰۱۰ ساخته شد. در عین اینکه خود ورزشگاه از لحاظ ساختار معماری جذاب و زیباست محل احداث آن نیز بسیار چشم نواز است. وجود تپه های سیگنال (Signal Hill) از یک سو، اقیانوس اطلس از سوی دیگر و کوه تیبل (Table Mountain) که مانند پس زمینه این ورزشگاه قرار دارد، زیبایی های طبیعی کیپ تاون را به خوبی منعکس می کند. این ورزشگاه میزبان چندی از بهترین مسابقات جام جهانی بوده است که از آن جمله می توان به رقابت آلمان و آرژانتین که به پیروزی 4 بر 0 آلمان منجر شد و دیدار اروگوئه و هلند که 5 گل در برداشت اشاره کرد.

منبع:https://blog.safarme.com


چمن مصنوعی در ایران - العشب الاصطناعي في إيران - Artificial Grass in Iran

مقالات مرتبطچمن مصنوعی در ایران - العشب الاصطناعي في إيران - Artificial Grass in Iran

نظراتـــــــــ